Strefa chillout w biurze - dlaczego jest ważna i jak ją zaprojektować?

Współczesne biuro to dziś nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń, która powinna sprzyjać kreatywności, współpracy i regeneracji. Przez długi czas myślano, że strefa chillout jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko duże korporacje. Projektowanie biur jednak znacznie się zmieniło i taka strefa jest dziś traktowana jako obowiązkowy element nowoczesnej przestrzeni firmowej. Jej obecność doceniają nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy. Dlaczego warto zdecydować się na strefę chilloutu i jak ją zaprojektować?

Przestrzeń do relaksu w biurze - dlaczego warto?

Szybkie tempo pracy oraz duża liczba obowiązków sprawiają, że wiele osób na co dzień żyje w stresie. Jesteśmy także przeciążeni liczbą obowiązków. Z tego względu tak ważna jest możliwość chociażby chwilowego oderwania się od codziennych spraw. To najlepszy sposób na poprawę samopoczucia i produktywności, a także na pobudzenie kreatywności. Strefa chillout dodatkowo sprzyja budowaniu relacji między pracownikami, co przekłada się na lepszą współpracę i atmosferę w zespole.

Chwila odpoczynku wcale nie rozleniwia pracowników. Kilku lub kilkunastominutowa przerwa pozwala zregenerować siły i wrócić do efektywnej pracy. Pracodawcy, którzy decydują się na wprowadzenie takiego rozwiązania w swojej firmie, mogą również liczyć na to, że będą dobrze postrzegani i z większym prawdopodobieństwem zatrzymają najbardziej utalentowane osoby.

relaks w pracy

Jak powinno wyglądać projektowanie biur ze strefą chillout?

Choć sam pomysł wyodrębnienia w przestrzeni biurowej strefy relaksu jest bardzo dobry, wszystko zależy od tego, jak w praktyce takie pomieszczenie będzie wyglądać. Jego umiejscowienie oraz wyposażenie decyduje bowiem o tym, czy faktycznie spełni swoją funkcję. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oddzielenie tej strefy od reszty biura, tak aby nie było w niej słychać tego, co dzieje się w innych pokojach. W tym celu warto odgrodzić ją dźwiękoszczelnymi ścianami lub wyposażyć w inne elementy, które pochłaniają hałas. Dzięki temu pracownicy będą mogli faktycznie się odizolować.

Kolejną kwestią jest zapewnienie w strefie chilloutu odpowiedniego poziomu prywatności. Osoby z zewnątrz nie powinny widzieć, co dzieje się w środku. Firmy odpowiedzialne za projektowanie biur mogą zaproponować np. przegrody z nieprzezroczystymi panelami.

chillout room

Jak wygląda idealna strefa relaksu?

Duży wpływ na to, jak w strefie relaksu będą czuć się pracownicy ma dobór kolorów oraz wykorzystanie elementów dekoracyjnych. Warto wykorzystać energetyzujące odcienie, takie jak żółty, pomarańczowy, czy zielony. Mogą one pojawiać się na pojedynczych ścianach lub na dodatkach. Poza tym w środku koniecznie powinny znaleźć się rośliny.

Aby pracownicy faktycznie mieli możliwość odpoczynku, strefa musi być wyposażona w wygodne meble. Najlepiej zainwestować w rozkładane fotele z podnóżkami, sofy, leżaki i hamaki. Jeśli mamy większy budżet, można też pokusić się o fotel masujący. Przydadzą się również stoliki, do postawienia kubków z kawą i herbatą. Poza tym warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. W biurach zazwyczaj dominuje zimne i intensywne światło, które działa pobudzająco i sprzyja koncentracji. W strefie relaksu należy z kolei postawić na miękkie i ciepłe oświetlenie, które stworzy przyjemną i relaksującą atmosferę. Oprócz tego ważny jest dostęp do naturalnego światła. Jeśli chcemy, aby strefa chilloutu była jednocześnie miejscem rozrywki, można wyposażyć ją np. w stół bilardowy, piłkarzyki lub konsolę do gier.

+48 606 743 313
biuro@rjbudownictwo.com

Dlaczego warto

nam zaufać?

RJ Budownictwo w liczbach

"Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie."

Haruki Murakami

Zaufanie to jest kapitał, który budujemy od 2018 r. Co roku stale rośniemy co potwierdza, że nasze wartości mają mocne fundamenty. Średnio rocznie oddajemy ponad 10.000 m2 wyremontowanej powierzchni. Działamy transparentnie, czyli od momentu przygotowania oferty do etapu zakończenia inwestycji działamy w uzgodnieniu z inwestorem. Zapewniamy nadzór i uzgodnienia techniczne z zarządem budynku. Doradzamy i pomagamy w procesie kompleksowej realizacji inwestycji. Gwarantujemy serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Wydobądź potencjał swojego biura razem z nami!