Najnowsze trendy w projektowaniu biur

Trendy w świecie designu oraz projektowaniu wnętrz nieustannie się zmieniają. Obecnie odzwierciedlają one potrzeby użytkowników związane z zapewnieniem dobrego samopoczucia oraz stabilności. Wnętrza, również te biurowe, mają być przytulne oraz komfortowe. Pandemia spowodowała prawdziwą ewolucję środowiska pracy. Coraz więcej osób dostrzega, że niezbędna jest zmiana sposobu korzystania z przestrzeni, w których do tej pory wykonywaliśmy swoje obowiązki. Z tego względu firmy decydują się przeprowadzić remonty biur, tak aby lepiej odpowiadały potrzebom pracowników.

Jak powinny wyglądać nowoczesne biura?

Zmiany w sposobie urządzenia biura powinny być dopasowane do systemu pracy panującego w danej firmie. Konieczne jest określenie jaki charakter jest przeważający - czy jest to praca zdalna, hybrydowa, czy stacjonarna. W każdym z tych przypadków potrzeby są inne. Jeśli większość pracowników wykonuje swoje obowiązki w domowym zaciszu, biuro staje się przede wszystkim miejscem spotkań, integracji lub wykonywania pracy operacyjnej. W drugim przypadku, jeśli pracownicy pracują stacjonarnie, potrzebna jest nierozpraszająca przestrzeń, która ułatwia skupienie.

O jakich trendach warto jeszcze wspomnieć?

Ze względu na to, że coraz więcej osób przywiązuje wagę do komfortu i samopoczucia podczas wykonywania obowiązków, bardzo ważnym elementem stały się rośliny. Ten trend pojawił się jako odpowiedź na fakt, iż większość naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Brak możliwości przebywania w naturze sprawił, że konieczne stało się jej przeniesienie do biur.

Przyjmuje się, że rośliny powinny zajmować 1,5 m2 na osobę. Jeśli planujemy remonty biur, warto już na etapie projektowym uwzględnić miejsca, w których ma znaleźć się zieleń. Najlepiej umieszczać ją w skupiskach, pionowo. Dzięki temu będzie mogła w największym stopniu wywierać pozytywny wpływ na osoby. Dobrze sprawdzają także zielone ściany. Obecność roślin w przestrzeniach biurowych ma wiele zalet. Nie tylko poprawiają one estetykę, ale również samopoczucie pracowników. Oprócz tego zwiększają wilgotność powietrza, co przekłada się na jego lepszą jakość i zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów. Dodatkowo poprawiają akustykę i pochłaniają hałasy. Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym trendzie jakim jest wprowadzanie przytulnej atmosfery do pomieszczeń biurowych. Można to uzyskać poprzez wykorzystanie elementów vintage oraz rezygnację z białych, lśniących mebli. W kontekście przytulności duże znaczenie ma też odpowiednie oświetlenie. W biurze powinny znaleźć się dodatkowe lampy, m.in. biurkowe i boczne, np. kinkiety czy listwy LED zapewniające ciepłe światło.

Rola akustyki w pomieszczeniach

Niewłaściwa akustyka w bardzo dużym stopniu wpływa na samopoczucie pracowników oraz komfort pracy. Hałas powoduje problemy ze skupieniem się oraz utrudnia dokładne wykonywanie działań. Wpływa to także na produktywność oraz wiąże się z ogólnym dyskomfortem. Jakie elementy poprawiają akustykę? Przede wszystkim tapicerowane meble oraz dodatki w postaci dywanów czy zasłon. W biurach montuje się też panele dzielące, ścianki działowe lub lamele ścienne. Takie elementy znakomicie sprawdzają się w przypadku konieczności wydzielenia indywidualnych miejsc pracy.

Kolejną opcją jest wyposażenie biura w tzw. kabiny akustyczne. Sprawdzą się one zarówno podczas pracy zespołowej, projektowej oraz w trakcie wideokonferencji. Takie kabiny mają właściwości akustyczne i z jednej strony zapewniają rozmówcom prywatność, zaś z drugiej minimalizują hałas z zewnątrz. Można też spotkać się z mobilnymi budkami typu room-in-room, które w razie potrzeby da się przenieść do innego pomieszczenia.

+48 606 743 313
biuro@rjbudownictwo.com

Dlaczego warto

nam zaufać?

RJ Budownictwo w liczbach

"Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie."

Haruki Murakami

Zaufanie to jest kapitał, który budujemy od 2018 r. Co roku stale rośniemy co potwierdza, że nasze wartości mają mocne fundamenty. Średnio rocznie oddajemy ponad 10.000 m2 wyremontowanej powierzchni. Działamy transparentnie, czyli od momentu przygotowania oferty do etapu zakończenia inwestycji działamy w uzgodnieniu z inwestorem. Zapewniamy nadzór i uzgodnienia techniczne z zarządem budynku. Doradzamy i pomagamy w procesie kompleksowej realizacji inwestycji. Gwarantujemy serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Wydobądź potencjał swojego biura razem z nami!