Jakie materiały wykończeniowe poprawiają akustykę w biurze?

We współczesnych biurach, gdzie otwarte przestrzenie i elastyczne rozwiązania aranżacyjne stają się coraz bardziej popularne, jednym z kluczowych wyzwań staje się zapewnienie odpowiedniej akustyki. Dobre warunki akustyczne w miejscu pracy nie tylko zwiększają jej komfort, ale również wpływają na efektywność i samopoczucie pracowników. Na szczęście istnieje sporo materiałów wykończeniowych, które wzbogacają estetycznie aranżacje biur, a jednocześnie są skuteczne, jeśli chodzi o pochłanianie dźwięków i redukcję echa. Jakie rozwiązania warto przetestować?

Polskie normy akustyczne — co warto wiedzieć na ten temat?

Na początek należy zaznaczyć, że w Polsce obowiązuje konkretna norma akustyczna PN-B-02151-4:2015-06, która jest zgodna z europejskimi standardami. Norma ta określa dopuszczalne poziomy hałasu w różnych typach pomieszczeń, w tym w biurach. Uwzględnia m.in. takie kwestie jak chłonność akustyczną, czas pogłosu i wskaźnik transmisji mowy. Jeśli chodzi o dopuszczalne wartości poziomu dźwięku, w przypadku pracy umysłowej wymagającej silnej koncentracji nie mogą one przekroczyć 35 dB. Podczas wykonywania czynności administracyjnych bez wewnętrznych źródeł hałasu wartość ta wynosi 40 dB, zaś w przypadku wewnętrznych źródeł hałasu - 45 dB.

Aby uzyskać pożądaną akustykę w pomieszczeniu, konieczne są odpowiednie aranżacje biur. W takich miejscach wykorzystuje się konkretne materiały wykończeniowe oraz meble. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej?

Sufit akustyczny

Jedną z opcji, którą warto rozważyć już na samym początku, jest inwestycja w sufit akustyczny. Podwiesza się go tuż pod stropem. Jest to rozwiązanie poprawiające dźwiękochłonność w całym pomieszczeniu. Sufity akustyczne są zaprojektowane w taki sposób, aby absorbowały dźwięki, a nie odbijały je. Dzięki temu zmniejszają pogłos, czyli przedłużony dźwięk spowodowany odbiciem fal dźwiękowych od twardych powierzchni. W biurach, gdzie często wykorzystuje się takie materiały wykończeniowe jak szkło, beton czy metal, redukcja pogłosu jest kluczowa dla zapewnienia jasności dźwięku i zrozumienia mowy. Dodatkowo tego typu elementy skutecznie tłumią hałas, a przy tym urozmaicają aranżacje biur.

Pionowe panele akustyczne

Jeśli dane pomieszczenie ma wyższe wymagania akustyczne, warto zdecydować się na pionowe panele. Można z powodzeniem zamontować je także w niektórych częściach open space’ów. Takie produkty bardzo skutecznie pochłaniają fale dźwiękowe, a tym samym zmniejszają ogólny hałas. Co istotne, panele mogą być używane do tworzenia bardziej prywatnych przestrzeni w otwartych planach biurowych. Dzięki temu, rozmowy telefoniczne lub spotkania nie są łatwo słyszalne poza wyznaczonym obszarem, co zwiększa dyskrecję i komfort pracowników. Panele są wykonane z takich materiałów jak pianka akustyczna, wełna mineralna lub ze specjalnych tkanin, które są skuteczne w redukcji pogłosu i ogólnego poziomu hałasu.

Materiały akustyczne, które najlepiej sprawdzą się w biurze

Oprócz sufitów i paneli akustycznych bardzo dobrze sprawdzają się także inne materiały pochłaniające dźwięk. Do tej grupy zaliczają się np. płyty gipsowo-kartonowe z włóknem mineralnym. Mają one duże lepsze właściwości izolacyjne niż standardowe płyty. Są często stosowane w konstrukcjach ścian działowych. Jeśli chodzi o podłogi akustyczne, najlepszym wyborem będą wykładziny dywanowe, płytki dywanowe oraz specjalne podkłady podłogowe. Takie produkty mogą znacznie zmniejszyć hałas kroków i inne dźwięki przenoszone przez podłogę.

+48 606 743 313
biuro@rjbudownictwo.com

Dlaczego warto

nam zaufać?

RJ Budownictwo w liczbach

"Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie."

Haruki Murakami

Zaufanie to jest kapitał, który budujemy od 2018 r. Co roku stale rośniemy co potwierdza, że nasze wartości mają mocne fundamenty. Średnio rocznie oddajemy ponad 10.000 m2 wyremontowanej powierzchni. Działamy transparentnie, czyli od momentu przygotowania oferty do etapu zakończenia inwestycji działamy w uzgodnieniu z inwestorem. Zapewniamy nadzór i uzgodnienia techniczne z zarządem budynku. Doradzamy i pomagamy w procesie kompleksowej realizacji inwestycji. Gwarantujemy serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Wydobądź potencjał swojego biura razem z nami!