Biuro w stylu open space - jak je przebudować?

Przebudowa powierzchni biurowych w stylu open space to znakomita okazja do zoptymalizowania przestrzeni pracy i zwiększenia komfortu oraz efektywności zespołu. Oczywiście konieczne jest wcześniejsze przemyślenie wielu kwestii i uwzględnienie takich aspektów jak ergonomia, czy estetyka. W nowoczesnych aranżacjach, gdzie przestrzeń jest wspólna i otwarta, kluczowe jest zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań, które wspierają różne formy pracy. Jak zatem przebudować biuro, aby spełniło oczekiwania zatrudnionych i pracodawcy?

Jak zaplanować przestrzeń biurową?

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie przestrzeni w biurze open space. Musimy zastanowić się, jakie funkcje mają pełnić poszczególne strefy. Oprócz miejsc stworzonych do wspólnej pracy, powinny też pojawić się strefy ułatwiające skupienie oraz przeznaczone do spotkań w mniejszych grupach. Ustalenie tego pomoże w efektywnym rozlokowaniu obszarów pracy oraz odpowiednim doborze mebli. Przebudowa powierzchni biurowych może również zakładać wyodrębnienie strefy relaksu i odpoczynku dla pracowników.

Kolejnym krokiem powinno być przeanalizowanie poszczególnych procesów, jakie odbywają się w firmie. Następnie warto zapytać o potrzeby pracowników. Ich opinie oraz doświadczenia pomogą w kształtowaniu biurowej przestrzeni. Może się okazać, że zamiast stacjonarnych miejsc pracy, bardziej potrzebne są elastyczne stanowiska, które można skonfigurować w zależności od projektu.

Podczas planowania należy też mieć na uwadze zapewnienie swobodnego dostępu do różnych stref i sprzętu biurowego oraz zaplanowanie przejść w taki sposób, by nie zakłócały pracy innym osobom. Wszystko to wpłynie na poprawę produktywności oraz przyczyni się do lepszego samopoczucia pracowników. To z kolei przekłada się na sukces firmy w długoterminowej perspektywie.

open space

Przebudowa powierzchni biurowych - meble i dodatki

W biurze open space kluczowe jest zastosowanie mebli modułowych, które umożliwiają łatwą rekonfigurację przestrzeni. Powinny być one nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne, zapewniając łatwy dostęp do kabli oraz innych narzędzi biurowych. Dobrym rozwiązaniem są np. meble na kółkach, bowiem można je łatwo przesuwać. Najlepiej, aby miały regulowaną wysokość, gdyż pozwala to na dostosowanie ich do indywidualnych preferencji pracowników i zwiększa komfort pracy.

Pracodawcy muszą również pamiętać o ergonomii. Absolutną koniecznością są krzesła zapewniające wsparcie dla pleców i wyposażone w podłokietniki. Takie rozwiązania przekładają się bezpośrednio na zdrowie pracowników oraz ich produktywność. Jeśli chodzi o biurka, powinny być wyposażone w łatwo dostępne porty USB, gniazda elektryczne i miejsca na kable. Ułatwia to utrzymanie porządku i organizację, co jest kluczowe w otwartym biurze. Materiały, z których są wykonane meble muszą być trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na codzienne użytkowanie. Kolorystyka i design mebli mają zaś współgrać z ogólną koncepcją przestrzeni biurowej. Choć w takich miejscach zwykle króluje minimalizm, warto też pomyśleć o dodatkach w kontrastowych kolorach, które wzbogacą przestrzeń, nie zakłócając jej spójności.

biuro open space

Oświetlenie w biurze open space

Przebudowa powierzchni biurowych powinna również wiązać się z zaplanowaniem oświetlenia. Choć naturalne światło jest najbardziej pożądane, należy też zapewnić źródła sztucznego światła, takie jak lampy biurkowe czy punktowe, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu oświetlenia w różnych strefach biura. Jest to bardzo ważne, bowiem ma wpływ na komfort i efektywność pracowników. Należy również pamiętać o tym, że oświetlenie powinno być dostosowane do specyfiki pracy wykonywanej w różnych strefach.

Zastosowanie się do tych wskazówek pomoże stworzyć przemyślanie zaaranżowane i funkcjonalne biuro open space, które będzie sprzyjać zarówno indywidualnej pracy, jak i zespołowej.

+48 606 743 313
biuro@rjbudownictwo.com

Dlaczego warto

nam zaufać?

RJ Budownictwo w liczbach

"Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie."

Haruki Murakami

Zaufanie to jest kapitał, który budujemy od 2018 r. Co roku stale rośniemy co potwierdza, że nasze wartości mają mocne fundamenty. Średnio rocznie oddajemy ponad 10.000 m2 wyremontowanej powierzchni. Działamy transparentnie, czyli od momentu przygotowania oferty do etapu zakończenia inwestycji działamy w uzgodnieniu z inwestorem. Zapewniamy nadzór i uzgodnienia techniczne z zarządem budynku. Doradzamy i pomagamy w procesie kompleksowej realizacji inwestycji. Gwarantujemy serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Wydobądź potencjał swojego biura razem z nami!